Rusko je posedlé obrazem nepřítele: tady je Svatá Rus – a kolem ní samé zlé národy (anebo poslušné, třetí možnost neexistuje: násilník nemá přátele, jen podřízené anebo nepřátele).
Divím se, že z ruských oficiálních míst dosud nezaznělo obvinění, že zničující požár obchodního a zábavního střediska v Kemerovu, kde v oddělení Dětský svět zemřely v ohni a čpavém dýmu desítky nevinných dětí, je dílem nepřátelských agentů ze Západu – je to snad jen proto, že toto půlmilionové univerzitní město leží daleko na Sibiři, že je odtamtud dál do Moskvy než z Moskvy na Západ.
Nakonec největším nepřítelem Ruska je Rusko samo: ruský šlendrián, ruská ziskuchtivost, bezohlednost ke druhým lidem, přetvářka, prolhanost. Nevhodné materiály, aby se co nejvíc ušetřilo, nedodržení předpisů, zavřené únikové východy, aby se lépe hlídalo, zda do kinosálu nevnikl kdokoli bez lístku; a typicky (post)sovětská snaha pokud možno každou havárii ututlat a zamlčet: ústřední televize vysílala v době požáru místo zpravodajství nový film o Putinovi. Dnes lidé v Kemerovu obviňují vyšetřovatele, že nevyšetřují, ale chtějí tragédii zamést pod koberec, že ani nezveřejnili skutečný počet obětí; hlavní je chránit viníky, jistě lidi mocné a politicky kryté.
Ale kdyby Kemerovo bylo v evropské části Ruska a západně od Moskvy, určitě by obvinění na adresu Západu, alespoň polooficiálně, už zazněla.
Ale možná, že s tím přijde pražský Hrad či čeští komunisté – dvě klece plné ruských papoušků.
(Tak třeba od nich nakonec uslyšíme, že Američané jsou jistě schopní zapálit Dětský svět na Sibiři – když dovedou zavraždit svého agenta na území Británie ruským bojovým plynem, který Rusové nikdy neměli a potom zničili a který přišel z Česka nebo ze Švédska– jen aby pak mohlo pod jejich nátlakem více než dvacet zemí vypovědět ruské agenty – chci říci diplomaty...)
Je to tak, že těžko se žije ve světě, který je plný nepřátel!
„Když USA jsou dnes už i v Pobaltí, tak se nediv, že Rusové se cítí ohrožení!“ řekl mi jeden bývalý kolega. Ano? A čím to, že Kanaďané, kteří mají Američany ještě blíž, se necítí ohroženi?
Nakonec i ten, kdo nepřátelské strašáky, aby se mu lépe vládlo, vyvolává, jim sám uvěří – a potom je válka na spadnutí. Jako již ze strany Ruska od roku 1945 několikrát na spadnutí byla.